Skip to main content

Östgötaserien 2024

Seriespelet lyder under Östgöta Golfförbunds (ÖGF) vingar och spelas alltså på banor i Östergötland, beroende av vilka klubbar som anmäler lag. Det brukar vara de flesta. Du betalar 600 kr för att delta i laget och det faktureras från klubben innan tävlingarna startar i maj.

När du deltager i Östgötaserien gäller följande:

  • En pikétröja
  • Två träningstillfällen tillsammans med laget, en på vår och en på höst, med pro.
  • Laget har två timmar i vår Trackman range under säsongen..

Vi bär alltid pikén vi får, vid varje matchtillfälle.

Regler för respektive lag finns på ÖGFs hemsida. Bestämmelser Östgötaserien

Som ansvariga för seriespelen från Landeryds sida är det:

Damlagen: Märit Högström.
(mer information för damer finns här)
marhog55@gmail.com
Herrlagen: Vakant

Här är våra lagledare i respektive åldersklasser:

Dam Serie 1 Lag 1 Märit Högström   marhog55@gmail.com   0709-611344
Dam Serie 1 Lag 2 Christina Rickmar      
Dam Serie 2  Elisabeth Mäki Björklund   elizabeth.bjorklund@gmail.com    
D50 L Master Annika Bruce   annikabruse@hotmail.com          
  Elisabeth Mejlerö   elimej52@gmail.com    
D50 L Classic Eva Valtersson   evawaltersson@hotmail.com   0733-862899
  Chris Ramslöv   cb.ramslov@gmail.com    
D50 L Vesterby Kararina Dahl   dahl@fredberg.se    
H40 Claes P Hull   claes@hulls.se    
H50 Lag 1 Jan Nilsson   jan.nilsson@wuerth.se    
H50 Lag 2 Robert Sjöstrand    robert@ekangen.net      
H50 Lag 3 Anders Kåhre   anders.kahre@gmail.com      
H60 Lag 1 Peter Stäke   peterstake@live.se     0730-281046
H60 Lag 2 Urban Sandberg   urbansandberg3@gmail.com    
H60 Lag 3 Erland Jönsson   erland.jonsson@gmail.com    
H60 Lag 4 Thomas Stensson   son57@live.se      
H60 Lag 5 Johan Lindblad   johanlindblad23@gmail.com      
H70 Lag 1 Tommy Lindqvist   tommylindqvist5@gmail.com      
H70 Lag 2 Per Ingvarsson   per@ingvarssons.net    
G75 lag 1 Sven-Gustav Larsson   sven-gustaf.larsson@sweco.se   073-412 57 46
G75 Lag 2 Sverker Borell   sverker.borell49@gmail.com   070-372 77 25
G80  Lennart Disborg   disborg@gmail.com